Historicky tito velmi odolní, ostří a vitální psi hlídali na tibetské náhorní plošině osady a kláštery, dnes jsou symbolem bohatých Číňanů. Ještě před deseti roky stálo štěně kolem pěti tisíc jüanů, dnes se za vzácné plemeno podle rodokmenu platí desítky, stovky a nově i milióny jüanů.

Jedenáctiměsíční Chung Tung má v kohoutku už devadesát centimetrů a váží osmdesát kilogramů. „Je to dokonalý jedinec. Má výborné geny a bude to výborný chovný pes. Když jsem s tímto byznysem začínal před deseti roky, nikdy jsem si nepomyslel, že by mohl pes stát takové jmění,“ pochvaluje si chovatel tibetských mastifů pan Lu z Lao-šanu.

Cena za pokrytí bude 260 tisíc

Lu ale jen tak někomu štěně neprodá. Zájemce musí mít nejen peníze, ale prokázat také, že se bude k zvířeti náležitě chovat a bude ochoten ho dále rozmnožovat.

To je ovšem možné jen mezi milionáři, za pokrytí Chungem Tungem si totiž bude nový majitel účtovat asi sto tisíc jüanů, tedy 266 tisíc korun. „Cena toho psa ale není přemrštěná. Za jeho výchovu jsme utratili ohromné jmění a musíme platit na naší chovné stanici spoustu zaměstnanců,“ dodává Lu, podle něhož pejsek dostával jen nejjemnější kuřecí a hovězí maso či takové speciality jako mořské okurky a vzácné mlže úšně.

Chung Tung vzal rekord dosud nejdražšímu psovi světa, jím se stal v roce 2009 jeho příbuzný Jang-ce číslo 2, který stál čtyři milióny jüanů (přes deset miliónů korun).