"Je slabší, než jsme z předešlých odchovů zvyklí, ale chová se čile. Přes noc bude v líhni, kde máme kameru. Pokropil jsem ho vodou a napojil," řekl kurátor plazů Petr Velenský. Mládě je ještě stále spojené se skořápkou pupeční šňůrou. I ve dvou zbývajících vejcích pozoruje Velenský život, mláďata budou ale slabá, míní. To podle něj napovídá, že jde o neobvyklou snůšku.

Pupeční šňůru a další zbytky z vajíčka Velenský ve středu předá genetikům.

I v případě, že se prokáže "normální" původ mláděte, zapíše se pražská zoo do historie chovu těchto vzácných zvířat - bude první zoologickou zahradou mimo Indonésii, které se podařilo odchovat čtyři snůšky od jedné samice.

Aranka přišla o Draka

Matka Aranka oplozená vejce snesla loni v srpnu, ačkoli se podle ošetřovatelů nepářila. Vědci při objasňování způsobu početí malých varanů použijí zbytky z vajíček na zkoumání DNA.

Aranka ztratila svého partnera Draka před rokem, nahradil ho částečně invalidní Leonardo, který se ale se samicí podle pozorování chovatelů nepářil. Přesto loni v srpnu Aranka snesla šest oplodněných vajec a letos v zimě znovu pět.

Podle chovatelů se nabízí možnost, že se u samice spustil proces, při kterém se nový jedinec vyvíjí ze samičího vajíčka neoplozeného samčí pohlavní buňkou. Výsledkem toho typu rozmnožování jsou u varanů pouze samci.

"Takové případy partenogenetického rozmnožování byly zaznamenány dvakrát v anglických zoologických zahradách v Londýně a Chesteru. V obou případech šlo ale o samice žijící bez partnera léta, takřka celý dospělý život," řekl Velenský už dříve.

Je ale i možné, že vajíčka byla oplozena spermiemi uhynulého samce, které si samice uchovala ve vejcovodech. Protože stárnou, nebyla ani v jednom případě oplozena celá snůška 20 vajec. Otcem může být i starý a částečně invalidní Leonardo. Aranka k němu několikrát přelezla, chovatelé ale neviděli, že by se s ní pářil.

Pražská zahrada se řadí mezi světové špičky v odchovu těchto vzácných a silně ohrožených indonéských živočichů. Loni se z vajec oplodněných ještě živým Drakem vylíhlo z dvaceti vajec dvacet mláďat. Podobný úspěch loni slavila už jen zoo v Los Angeles, kde se v srpnu vylíhlo 22 varanů.