"Takto je alespoň vyšší šance, že je policisté mohou identifikovat, dříve se jednoduše ztratili v davu", komentoval novou metodu boje s pouliční kriminalitou šéf hanojské policie Tran Quoc Hung.

Nová metoda by měla pomoci i v boji s dalším rozšířeným nešvarem, jímž je naprosto chaotický provoz v ulicích. Mnozí řidiči naprosto ignorují pravidla provozu, o nějakém oprávnění ani slechu, navíc si většinou pletou přeplněnou ulici se závodní dráhou.

"Jenom za minulý rok zahynulo na ulicích jejich vinou 12 000 lidí," uvedl Nguyen Duc Nhanh, zástupce velitele hanojské dopravní policie.

Při křivém obvinění pomůže čistírna

Policejní zátahy i přes vydatnou pomoc dobrovolníků dopadly většinou neslavně. Provinilci se nenávratně ztratili v neutuchajícím provozu. S barevnou skvrnou na zádech to už nebude tak snadné, libují si hanojští dopraváci.

Po Američanech a Francouzích, jejichž policisté zavedli používání gumových projektilů, přicházejí tedy Vietnamci s barevnou municí. Sám náčelník policie se veřejnosti zaručil, že "barevné projektily nikoho nezraní". Navíc, pokud se ruka zákona zachvěje a označí nevinného, pomůže čistírna.