Státní úředníci Kathy a Edward Francisovi čekali, jak za měsíc překvapí svého vnuka prázdninami ve Spojených státech. Plánovali mu to přitom říct až 19. února přímo na letišti. Prarodiče však nenapadlo, že celé jejich překvapení zhatí imigrační úřady.

Nepříjemnou zprávu o zamítnutí školákova víza a vstupu na území USA se Francisovi dozvěděli minulý týden. Odůvodněním bylo údajné riziko, že by chlapec na konci dovolené nemusel Spojené státy opustit. Žádost tak byla zamítnuta podle paragrafu 214 zákona o imigraci a státní příslušnosti.

Chlapec byl označen za nežádoucího

Micah se narodil v Británii a celý život bydlí v Middlesexu se svou matkou Claudií Lewisovou. Chlapec je držitelem jihoafrického pasu, jelikož jeho prarodiče Kathy a Edward jsou původem Jihoafričané, od roku 1990 však pracují v Británii, vnukovi však před pár lety nechali udělat pas jihoafrický.

K žádosti o vízum byly doloženy veškeré požadované náležitosti včetně potvrzení ze školy, že chlapec je jejich studentem. Znění zamítacího dopisu z amerického velvyslanectví však bylo nekompromisní: „Nebyly prokázány silné vazby mimo území Spojených států a nebylo možné dokázat, že vaše zamýšlená činnost v USA by byla v souladu s vízovými povinnostmi. Jste proto nežádoucí.“

Rodina napsala dopis i americkému prezidentovi

Francisovi byli z rozhodnutí velice zarmouceni a zároveň rozzlobeni, jelikož úřady podle jejich slov zmařily jejich vnukovi možnost mít nezapomenutelné prázdniny. Rodina chlapce doufá, že by ještě mohly své rozhodnuté přehodnotit.

Prarodiče zároveň napsali dopis s žádostí o vysvětlení i americkému prezidentovi Baracku Obamovi a ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Mluvčí amerického velvyslanectví však uvedla, že není možné, aby se takto vysoce postavení lidé vyjadřovali k jednotlivým případům.