Kupující původně zamýšlel do rámu o velikosti 50 krát 40 centimetrů vložit zcela jiný obraz a ten původní nejspíš vyhodit. Když jej přinesl domů, přeci jen se rozhodl najít na internetu jméno autora. Dozvěděl se, že Phillips je jedním z nejznámějších kanadských malířů, jehož některá předešlá díla se prodala za 1,5 miliónu korun.

Majitel obrazu z Devonu proto kontaktoval aukční síň Bonhams a její odborníci potvrdili pravost obrazu. Pouze v odhadech na jeho hodnotu se mýlili, když usoudili, že by se mohl prodat za necelých 300 tisíc korun. Během aukce konané v Torontu se však prodal téměř pětkrát dráž, a to za 1 392 000 korun.

„I když si prodejce zpočátku neuvědomil hodnotu akvarelu znázorňujícího totemy kanadských Indiánů, přinesl ho k nám. Koupil ho od místního prodejce v Devonu zhruba před šesti měsíci za malou částku, ale ten obraz ve skutečnosti nechtěl. Jen pro jistotu zkoumal jméno umělce a uvědomil si, že by mohl být mnohem zajímavější, než se domníval, proto ho přinesl k nám,“ uvedl Charles Lanning ze společnosti Bonhams, který se staral o dražbu obrazu.

„Rozhodli jsme se prodat tento půvabný akvarel s názvem The Hok-Hok Houseposts at Karlukwees na kanadské umělecké aukci, bylo to strategické místo vzhledem k reputaci umělce v Severní Americe. Prodejce obrazu byl spokojen i s odhadovanou cenou, tak si dovedete představit, jak se cítil s tou konečnou,“ dodal Lanning.