Byl to poslední záchvěv odhodlaného boje proti smrtelné nemoci. Žena byla rozhodnuta vidět první den svého čtyřletého syna ve školce, podepsala si revers z hospicu, ve kterém umírala na agresivní formu rakoviny. Cestu do školy absolvovala se svým čtyřletým synem Thomasem bok po boku.

Pouze den na to zemřela Gemma ve spánku v hospicu obklopená svým manželem Simonem a jejich třemi potomky. Její životní partner několik dní po její smrti popsal její odvážný boj jako inspirující.

"Jako matka byla zcela šťastná, naplňovalo ji to. Nikdy se nezajímala o materiální věci, stačilo jí, když měla svou rodinu okolo sebe. Z hospice už podle lékařů vycházet neměla, ale to byla celá Gemma - tvrdohlavá až do samotného konce," uvedl smutný vdovec.

Chtěli se stěhovat do Francie

Celá rodina se měla přitom z britského Suttonu, nacházejícím se v hrabství Surrey, stěhovat do Francie. Jenže právě v té době lékaři u ženy diagnostikovali agresivní formu rakoviny prsu, kterou trpí jen asi čtyři procenta ze všech postižených touto chorobou.

Rodina se tak v roce 2008 přestěhovala pouze do nedalekého Horley, aby to měla Gemma blíže ke svým rodičům během šestiměsíční chemoterapie. Neminula ji tehdy ani mastektomie, tedy částečné odstranění prsu s cílem zničení nádoru v celém jeho rozsahu. A ačkoli jí lékaři posléze oznámili, že je zcela vyléčená, v loňském říjnu se zákeřná nemoc vrátila. Jen o tři měsíce později se dozvěděla, že se rakovina rozšířila a je již neléčitelná.

Odvážná matka se však obratem pustila do životního úkolu, začala se snažit připravovat své tři děti (šestiletou Isabelle, čtyřletého Thomase a dvouletého Jamese) na život bez ní.

Začala vyrábět upomínkové předměty

"Začala pro všechny tři vyrábět polštářky se svou fotkou a slovy: 'Když budete potřebovat pomazlit, jsem tu stále pro vás'," uvedl její otec Peter Carpenter.

Vyrobila pro všechny tři i speciální vzpomínkové krabičky naplněné drobnými upomínkovými předměty, které jim mají pomoct si na ni jednou vzpomenout. Stejně tak napsala deník svého života a dala dohromady mnoho rodinných fotek ze všech možných příležitostí.

Jejím finálním výkonem však bylo to, že opustila hospic, ve kterém v bolestech umírala.

"Byla neuvěřitelná. Opravdu chtěla vidět Thomase ve školní uniformě. To byl její poslední životní cíl," dodal v slzách Gemmin otec.