Mezi vědci dosud převládal názor, že tito pralidé nebyli schopni uměleckého či abstraktního vyjadřování. Objekt je asi deset centimetrů dlouhý a stejně široký a otvorem v něm je prostrčený úlomek kosti, který naznačuje oči.

Nalezen byl při zkoumání starých říčních usazenin před paleolitickou jeskyní a táborem na břehu Loiry. Podle objevených nástrojů a kostí místo využívali neandrtálci k rozdělávání ohně a přípravě jídla.

Na trojhranném předmětu jsou jasné důkazy opracování - z kamene byly osekány šupiny, aby se více podobal obličeji. "Domníváme se, že se jedná skutečně o prototyp figuríny, tedy o malý kus pazourku, jehož tvar zhruba připomíná trojhranný lidský obličej nebo snad masku vzhledem k tomu, že je opracována především horní část obličeje, anebo snad zvířecí, třeba kočičí hlavu," uvedli v magazínu Antiquity francouzští archeologové Jean-Claude Marquet a Michel Lorblanchet.

Nejstarším příkladem moderního umění, které vědci obecně uznávají, je zřejmě uhlazený okrový kámen s geometricky pravidelnými křížovými rytinami z jeskyně Blombos v Jihoafrické republice, jehož stáří se odhaduje na 77 tisíc let.