Tříletý pes dokáže rozeznat, kdy je hladina cukru u Rebeccy nízká a kdy naopak vysoká tím, že jí líže ruku. Psi navíc vycítí i aceton z dechu lidí trpících cukrovkou. Ve chvíli, kdy Shirley zjistí, že cukr v těle šestileté Angličanky není v normě, přinese jí kufřík obsahující domácí glukometr a inzulínová pera.

Rebecce žijící se svou rodinou a psem v anglickém Harpole v hrabství Northamptonshire byl před dvěma lety diagnostikován diabetes I. typu. Při něm se přitom jen velmi těžko odhaduje, kdy je cukr v krvi na nízké či vysoké hladině.

Shirley ji hlídá i v noci

Labradorka je jednou z osmi registrovaných psů ve Velké Británii, jejichž výcvik je zaměřen na to, aby zabránili glykemickému záchvatu. Věrná Shirley po boku své paničky i spí a hlídá ji tak i v průběhu noci. Záchvaty se mohou projevit upadnutím do kómatu a pacient může na jejich následky dokonce i zemřít.

Dívka si musí čtyřikrát denně sama aplikovat inzulínovou dávku a provádět každá den až sedm testů glukometrem. Přitom předtím, než Rebecce začala pomáhat Shirley, musela být i několikrát týdně převezena do nemocnice.

„Shirley je pro mě tak výjimečná, jsme nejlepší přátelé. Nedokážu si představit, že bych ji neměla. Už tolikrát mi zachránila život,“ uvedla vděčná Rebecca Farrarová.