V dalších chvílích se podle něj záře snižuje a nad obzorem zůstává jako zelený pás. Záře se začala objevovat v 18:15 nad severozápadním obzorem. Je velice pravděpodobné že i později v noci bude zesilovat, její nápadné jevy mohou dosáhnout značné výšky, uvedl ve čtvrtek Hollan. "Jde o jednu z nejsilnějších září a zřejmě překoná i jev ze 6. dubna 2000. Pak by byla nejsilnější za půl století," doplnil.

Z diskusního fóra na našem serveru vyplynulo, že polární záři pozorovali především čtenáři ze severní Moravy. Například čtenářka s nickem marcela uvádí: "V Brně jsem polární záři nestihla, ale doma ji viděli nádherně mezi Ostravou, Frýdkem, Petřvaldem..." Záři pozorovali i čtenáři ve Zlínském kraji a v Orlických horách. Saty z Hulín na Zlínsku popisuje: "Na severu doslova zářila tři velká jasně červená mračna kolem Velkého vozu a pod nimi se táhl krásně nazelenalý pás."

Polární záři tvoří velký mrak částic, které se uvolní ze Slunce, díky vhodnému elektromagnetickému poli se dostanou do atmosféry a pohybují se mezi severním a jižním pólem. Tím vytvářejí záři, která je nad oběma póly přibližně stejná, vysvětlil Hollan. Dodal, že jde o záření, které se vyskytuje ve výškách nad 100 kilometrů, většinou tedy výše, než létají raketoplány.