„Je to děsivé a zároveň směšné, moje babička opravdu patří mezi ty občany, kteří dodržují veškerá pravidla. Je velice pravděpodobné, že zhlédnutí upozornění od radnice by u ní mohlo vyvolat srdeční záchvat,“ uvedla vnučka pětadevadesátileté Angličanky Karen Waltersová.

Varování od úřadů se však naštěstí dostalo do rukou stařenčina syna ještě předtím, než si ho stačila sama přečíst. Psaní přišlo z radnice ve West Cross, která občanům obstarala sedm různých recyklačních kontejnerů a různě barevných tašek, s kterými si především staří lidé občas nevědí rady. Za nesprávné vyhození odpadků přitom hrozí pokuty i trestní stíhání.

Vanička od másla se připletla k plechovkám

„Babička umyla 15 plechovek a dala je do zelené tašky, omylem se jí tam však připletla i prázdná vanička od másla, která jinak patří do růžové tašky,“ dodala Waltersová.

Během posledních pěti let se místní úřady rozhodly dramaticky zpřísnit pravidla pro recyklaci odpadu a pokutují ty domácnosti, které je nedodržují.

„Je to směšné, všechny nás to naopak od recyklace odrazuje,“ dodala stařenka, jež si přeje zachoval své jméno v anonymitě.

Speciální "recyklační policie"

Město má dokonce speciální policejní sbor, který hlídá občany, aby správně třídili odpad. V jejich pravomoci je pokutovat „recyklačního hříšníka“ až do výše 100 liber (téměř 3000 korun).

„Naším záměrem nebylo ženu stíhat. Rádi bychom se omluvili za nedorozumění a nepříjemnosti, které jsme mohli způsobit jí i celé její rodině,“ uvedl mluvčí radnice ve Swansea.

Speciální recyklační policie pokutovala například už i kvůli plnému kontejneru, jehož víko se nedalo těsně dovřít. Caroline Spelmanová z ministerstva životního prostředí se domnívá, že v podobných situacích by se měl používat zdravý selský rozum a případy by se měly prošetřovat individuálně.