Brooke Greenbergová bude za rok dostatečně stará, aby mohla jít k volbám. Něčeho takového však bohužel nebude schopná. Stále měří jen 76 centimetrů, nemluví a vydává pouze nesrozumitelné zvuky. Doktoři nejdříve označili její stav jako Syndrom X, protože si s ním nevěděli rady. Nyní jsou však o krok blíže vyřešení celé záhady.

Nové lékařské studie ukazují, že neschopnost dívky vyrůst může souviset s defekty v jejích genech. Vědci věří, že když porovnají její DNA s genetickou informací zdravých lidí, mohli by snad identifikovat geny zodpovědné za proces stárnutí. Od toho by se mohl odvíjet vývoj nových léčebných procedur na obtíže spojené se stářím.

Genová mutace

V Londýně se bude v tomto týdnu konat konference, která shromáždí přední světové odborníky na stárnutí. Ti budou probírat některá zjištění z případu Brooke Greenbergové.

"Domníváme se, že stav Brooke nám dává unikátní šanci pochopit proces stárnutí. Myslíme si, že má mutaci v genech, která kontroluje její stárnutí a vývoj, takže se zdá, jakoby se dívka zasekla v čase," uvedl Richard Walker z Floridské lékařské univerzity.

Má stále ještě mléčné zuby

Brooke, která se narodila v městečku Reistertown nedaleko velkoměsta Baltimore, působila nejdříve jako zcela zdravé dítě. Nicméně krátce před svými druhými narozeninami prošla sérií obrovských zdravotních obtíží a brzy bylo jejím rodičům Howardovi a Melanii jasné, že se jejich potomek nebude vyvíjet normálně. Má stále ještě mléčné zuby.

Podle doktorů je Brooke schopná dělat určité posunky a vnímat zvuky. Její kosti jsou zhruba ve stavu, jako kdyby jí bylo deset let.