Mamuti museli před 25 tisíci lety přežít i velice drsné podmínky na Arktidě. K uchování tepla jim tehdy nestačila pouze hustá srst odolná vůči mrazu, ale také nemrznoucí krev, která kolovala v žilách těchto impozantních zvířat.

Kanadští vědci věří, že ke znovu vzkříšení mamutů by mohli použít nejen jejich vlastní DNA, ale také proteiny z těl jiných dosud žijících zvířat. Pomoci v experimentu by mohl především slon indický, který je blízký příbuzný mamuta.

DNA stará 43 tisíc let

Vhodnou mamutí DNA by odborníci získali z dochovaných zmrazených kostí sibiřských exemplářů starých až 43 tisíc let. Krev mamutů se dobře přizpůsobovala mrazům a právě proto se dochovalo i jejich DNA v kostech, které se před lety našly ještě stále ještě zmrzlé.

„Jejich nemrznoucí krev byla schopná přenášet kyslík do celého těla i při velice nízkých teplotách,“ řekl profesor Kevin Campbell, který se podílí na výzkumu mamutů. Z tohoto důvodu je proto nepravděpodobné, aby se tato technika použila i na jiné druhy zvířat, které vyhynuly před několika milióny let.