Chovatelé v rezervaci Slimbridge Wetland Centre uvedli, že houser dělá všechno proto, aby kachnu zaujal. Bedlivě ji hlídá a pokud se jeho vyvolená dostane do společnosti jiných hus nebo kachen, nevybíravě je odhání. Šance na společné potomky jsou však velice malé.

„Nic podobného jsem zde ještě neviděl. Nejsem si jistý, jestli si houser myslí, že je divoký kačer nebo že jeho milá je ve skutečnosti husa. Jedno je ale jasné. Láska je slepá,“ uvedl správce rezervace James Lees.

Houser plave mnohem víc než dřív

Husy obvykle zůstávají spíš na souši a do vody se příliš nehrnou. Zamilovaný samec však kvůli své vyvolené plave mnohem více, než je u tohoto druhu běžné. Chce ji údajně mít pod neustálým dozorem.

„Bude velmi zajímavé sledovat, jestli kachna vyvede mladé. Přestože je několik záznamů o zkřížení husy a kachny, jedná se o velkou vzácnost. Mnohem pravděpodobnější je, že divoká kachna bude mít potomky s partnerem svého druhu. Pokud by se tak opravdu stalo, je možné, že by se ze žárlivého ctitele stal táta ochranář, “ dodal k neobvyklé ptačí romanci Lees.