Nový chilli granát má pro indickou armádu a policii hned několik výhod. Tou hlavní je asi to, že mohou granát vyrábět jen s pomocí vlastních surovin, a nejsou tak závislí na dovozu surovin. A účinky granátu vyplněného drcenými papričkami bhut jolokia jsou přitom obrovské.

Výbuch rozšíří v okolí prach z papriček, který má na lidské sliznice a pokožku drtivý dopad. Oběti nemohou po několik hodin otevřít oči, a chilli zároveň působí dechové potíže a částečnou paralýzu těla. Efekt je několikrát větší než u granátů se slzným plynem.

Chilli jako nástroj proti zločincům

"Chilli granát je netoxickou zbraní, která je ideální pro vyhnání nepřítele z jeho úkrytu. Mohl by být tedy ideálním pomocníkem v boji proti teroristům. Jakási odlehčená verze by se pak mohla vyrábět jako ochrana pro ženy, které napadne násilník. Práškem z chilli by pak bylo možné pokrýt i ploty kasáren," uvedl vědecký vedoucí projektu R.B. Srivastava.

Paprička bhut jolokia je pěstována v severovýchodní oblasti Indie a je nejméně stokrát pálivější než tabasco. Má neuvěřitelný milión Scovilleho jednotek pálivosti (SHU). Ne nadarmo se nazývá právě bhut jolokia, což v překladu znamená něco jako "chilli démon".