Dvaaosmdesát  procent účastníků show s názvem Hra smrti souhlasilo s tím, že ztrestají špatně odpovídajícího soutěžícího smrtelnou dávkou elektrického proudu o síle 380 voltů. Lidé byli ochotni mučit své kolegy jednoduše proto, že jim to bylo nařízeno. Pouhých 16 jich to odmítlo udělat.

K mučení ve skutečnosti při natáčení nedocházelo. Vše bylo naaranžované a soutěžící, který špatně odpovídal a poté byl "trestán" elektrickými šoky, byl herec. Ten předstíral bolest a svíjel se v "elektrickém křesle“.

Psychologové vybrali do soutěže 80 dobrovolníků. Ti podle instrukcí pokládali soutěžícím otázky a za špatné odpovědi do nich pustili proud.

Mučili klidně dál

Přes zjevné utrpení trestaných většina z nic netušících soutěžících neodmítla trestání ukončit. Účastníci soutěže v rámci hry neměli ani slíbenu žádnou výhru, která by je motivovala. Věděli totiž, že jsou součástí pouze pilotního, tedy zahajovacího dílu show. Přesto s tvrdým, i když ve skutečnosti fiktivním, trestem souhlasili.

Podle serveru Telegraph.co.uk tento příklad evokuje nacistická zvěrstva z druhé světové války. Tisíce zločinem tehdy nepotřísněných lidí se podílely na masovém vraždění nevinných jen proto, že poslouchaly rozkazy a neptaly se proč.

Pořad bude vysílán ve středu večer v hlavním vysílacím čase na kanále France 2.