Vzácné onemocnění tukové tkáně většinou postihuje obličej. Podkožní tuk z něj zmizí, čímž se kůže ve tváři povolí, a celý obličej tak získá stařecký vzhled. Onemocněním trpí pouze 2000 lidí po celém světě a přenáší se dědičně. Čtyřmi postiženými jsou Zařina matka, Zara a její dva sourozenci.

Zařin obličej vypadal jako tvář dospělé ženy už v jejích deseti letech. Nyní, o tři roky později, vypadá při nejlepší vůli jako žena ve zralém věku. Pro její spolužáky je to však skvělá příležitost pro to, aby si z ní utahovali, říkali jí babičko a smáli se jí.

Matka Zary Tracy věděla, že nejmladší z jejích tří dětí bude nemocí trpět už v moment, kdy se vracela z porodnice. A tušila, že to bude ještě vážnější než u jejích starších sourozenců.

Vrásky okolo brady

"Viděla jsem to už u všech svých dětí - zapadlý obličej a vrásky okolo brady. Nikdy jsem to však neviděla takto výrazně u tak malého dítěte. Moje srdce se v tu chvíli zastavilo. Cítím se vinna, protože už když byla dítě, věděla jsem, jakým trápením si bude muset později ve svém životě projít, a já jsem jí to předala," uvedla Tracy Hartshornová.

Se Zařiným onemocněním jde ruku v ruce více potíží. Kromě šikany od spolužáků jí řidiči autobusů a pracovníci kin běžně účtují ceny pro dospělé. Zara se však snaží odolat a vydržet. Kosmetická operace by totiž mohla její stav značně vylepšit.

"Cítím, že pokud bych měla normálněji vypadající obličej, tak by mi to dodalo trochu sebedůvěry," uzavřela příběh mladá dívka.