Kapitální sumec vážící bezmála šedesát kilogramů bez úhony přečkal loňskou povodeň, která z rybníka vyplavila většinu ryb.

"To nám spadl kámen ze srdce. Ve skrytu duše jsem doufal, že se objeví. Říkal jsem si, že  je přece lišák, který by se jen tak nenechal spláchnout z rybníka, kde už dvacet let spokojeně žije. Jenže  voda se loni v srpnu hnala přes hráz a mohla ho klidně vzít s sebou. Když se v síti hned neobjevil, už tak jistý jsem si jeho přítomností nebyl," řekl ředitel a.s. Klatovské rybářství Jaroslav Průcha. 

Naděje umírá poslední

Rybáři už postupně ztráceli naději, že svého miláčka ještě někdy uvidí. V sítích po zátahu už nebyla skoro ani jedna ryba, když se najednou v kruhu mezi rybáři zvířila voda a  více jak dvoumetrové "torpédo" vyjelo k hladině. 

Ohlušující jásot rybářů  probral desítky zkřehlých zvědavců na břehu rybníka, kteří se přišli na Vendelína podívat.  "Před třemi roky, kdy jsme rybník lovili naposledy, měl 49 kilo. Přibral nám dalších šest," liboval si Průcha.

Sumec se vrátí zpět do rybníka. Strach, že by Vendelína mohli ulovit pytláci, rybáři nemají. "Zlámal by jim všechny pruty," konstatoval jeden z nich.