Štíhlá pětadvacetiletá kráska Vida Samadzajová žije od roku 1996 ve Spojených státech, kam utekla před občanskou válkou ve své vlasti.  K reprezentaci Afghánistánu na soutěži Miss Earth, chystané na 9. listopad ve Filipínách, ji vyzvala afghánská ambasáda ve Washingtonu. První reakce na snímky štíhlé dlouhovlásky v bikinách ale ukazují, že afghánští diplomaté v USA jsou poněkud odtrženi od reality ve své zemi.

Samadzajovou odsoudila i ministryně

"Účast na takové soutěži je v naprostém kontrastu s tradicemi dodržovanými obyvateli Afghánistánu," řekla afghánská ministryně pro ženské záležitosti Habíba Sorábíová.

Také ohlasy z řad obyčejných mužů a žen znějí jednoznačně. "Tohle není Afghánka. Byl jsem šokovaný a styděl jsem se, když jsem viděl, jak se takhle producíruje před kamerami," řekl třicetiletý vysokoškolák Muhammad Ašraf. "Měli by ji zbavit afghánského občanství," uvedla pětadvacetiletá obyvatelka Kábulu Frišta a dodala: "Pokud se chce zúčastnit, měla by se předvést v tradičním afghánském a islámském oděvu, a ne ukazovat tělo jiným lidem. Jako žena jsem šokovaná."

Podle perského vysílání BBC studuje Samadzajová masová média na Kalifornské univerzitě. Své působení coby nezvolená, ale jmenovaná Miss Afghanistan vidí za účastí v soutěži přínos i pro své krajanky, žijící dosud ve Střední Asii a nosící v 80 procentech případů zahalující závoj, tradiční burku. "Chtěla bych takto upozornit na to, že afghánské ženy jsou talentované, inteligentní a krásné," svěřila se Samadzajová.

Podpora Bushovy vlády

Řadoví Afghánci nepoukazují pouze na své společenské a náboženské kořeny. Někteří vidí za nominováním Afghánky do celosvětové soutěže krásy další politický tah Bílého domu. "Prezident Bush si tak posiluje šance na znovuzvolení," řekla pod podmínkou zachování anonymity žena z Kábulu, podle níž tak šéf Bílého domu chce opět upozornit na svržení Talibanu před dvěma lety.