Happening se koná v souvislosti s chystanou výstavou 20 let od pádu totality (nejen) v Praze 3.

"Říkal jsem si, co kdybychom do toho tu restauraci zahrnuli taky, ať si lidi uvědomí, co se tenkrát dělo, protože na to strašně rádi zapomínají," vysvětlil Máca, který zastává roli nakvašeného a neochotného vedoucího provozovny a po lokále se plouží s uondaným výrazem. Také ceny se pohybují v dobách reálného socialismu. Dotuje je radnice Prahy 3 i nejrůznější sponzoři.

Nakvašený a neochotný vedoucí provozovny se po lokále plouží s uondaným výrazem a hostům sází na stoly podmíráky.

Nakvašený a neochotný vedoucí provozovny se po lokále plouží s uondaným výrazem a hostům sází na stoly podmíráky.

FOTO: Zbyněk Stanislav, ČTK

"Není to výsměch komunismu, není to výsměch době minulé, je to jen připomínka - pojďte se podívat a nasát atmosféru let osmdesátých a pojďme si uvědomit, jaké problémy dneska řešíme a jaké jsme řešili předtím," řekl vedoucí komunikace a vnějších vztahů v Praze 3 Jeroným Janíček.

Pionýrka angažovaně vyzývá k účasti v soutěži o brigádníka socialistické práce.

Pionýrka angažovaně vyzývá k účasti v soutěži o brigádníka socialistické práce.

FOTO: Zbyněk Stanislav, ČTK

V lokále jsou omlácené stěny, na stolech plandají seprané ubrusy a na stěnách visí oznámení typu Soutěžíme o titul bojovníka socialistické práce nebo klíč na toaletu je ve výčepu. K tomu hrají hity 80. let. Každé dvě hodiny sem chodí dva příslušníci SNB a patřičně arogantně kontrolují občanské průkazy hostů.

"Co nejvíc přiblížit toho ducha té hospody se určitě pokusím, od otráveného obličeje, když přijde host, přes dlouhé čekání na pivo po podmíráky a okrádání hostů," řekl Máca.

Restaurace hosty přenese do kulis reálného socialismu.

Restaurace hosty přenese do kulis reálného socialismu.

FOTO: Zbyněk Stanislav, ČTK

Happening doprovází výstavu 20 let od pádu totality (nejen) v Praze 3, která se na místní radnici otevře 17. listopadu. Dokumenty dokládající historii městské části od roku 1945 se vybíraly ze 4000 artefaktů. Část z nich bude v počítačích a na dotykových obrazovkách.

"Ať jsou tam už estébácké svazky z archivů bezpečnostních složek, věci z Vojenského muzea, z vojenského archivu, z muzea města Prahy, vždycky se to nějak váže k Žižkovu," řekl autor výstavy Jan Vlk. Výstava potrvá rok, vstup bude zdarma.