K ideálním podmínkám pro soutěž zručnosti sypačů a strojů s radlicemi na odklízení sněhu s názvem Cestářské rodeo chyběl jen sníh.

„Chceme veřejnosti přiblížit práci cestářů, ukázat, že není jednoduchá. Cestáři jsou v zimě se svými vozy první lidé na silnici,“ vysvětlil cíl soutěže její prezident Alois Vybíral. Pro soutěžící byla připravená překážková dráha, museli ukázat svou zručnost při couvání, parkování nebo kličkování mezi barely.

FOTO: Tereza Sýkorová, Právo

„Snažíme se simulovat reálné podmínky, sypači se na silnicích musejí vyhýbat autům. V reálu je ale práce díky sněhu samozřejmě těžší,“ řekl Vybíral.

Soutěž měla dvě kola, do finále postoupila polovina nejlepších. Vítěze určilo kromě nejrychlejšího času také bezchybné projetí všech překážek.

Největší zručnost při řízení nákladního sypačského auta prokázal Karel Konečný z Veselí na Moravě, který byl suverénně nejrychlejší v obou kolech. Vítězství získal již potřetí, a je tedy zatím v soutěži neporazitelný. Překonal devatenáct soupeřů včetně vítězů Cestářského rodea z Vysočiny a ze Slovenska. „Na soutěž jsem nijak zvlášť netrénoval, se sypačem jezdím už dvacet let, takže mám dlouhou praxi,“ vysvětlil původ svých úspěchů Karel Konečný.

Cestářské rodeo se v Česku koná pouze v Jihomoravské kraji a v kraji Vysočina. Nápad organizátoři, Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje, okoukali na Slovensku, kde sypači soutěží od roku 2005. Tam model soutěže převzali z USA.

 

FOTO: Tereza Sýkorová, Právo

 

Severní části republiky a Vysočinu trápí přívaly sněhu. Brně si cestáři zazávodili bez něj.

FOTO: Tereza Sýkorová, Právo