"Fantastické na tomto objevu je, že je o 30 milionů starší než cokoliv jiného, co je možné počítat mezi živočichy s páteří," řekl paleontolog Jihoaustralského muzea (SAM) Jim Gehling agentuře BBC. "Fosílii z Flinders Range je nejméně 560 milionů let stará, možná ještě o pět milionů starší, to je těžké nyní přesně určit."

Nález skrývala Čína

Primát se stářím 530 milionů let držela zkamenělina kruhoústé ryby, nalezená v roce 1999 v Číně. Paleoichtyologové však poukazovali na to, že čínský nález představuje poměrně dobře vyvinutého živočicha, takže k obratlovcům musejí být počítáni i jeho v té době neznámí předchůdci. Podle vědců měli být nejméně o 15 milionů let starší, což se nyní zřejmě potvrdilo.

Pochybnosti o páteři

"Když mluvíme o páteři, tady není žádný přímý důkaz, že by ji australská fosílie měla," upozornil Gehlind. "Živočich však má typické upnutí skupin svalů a hlavu umístěnou vpředu v ose - vypadá jako něco mezi rybím potěrem a pulcem - a nápadně se liší od všech ostatních nálezů (z té doby), takže musí jít o něco nového," vysvětlil.

Zkamenělinu našel před deseti lety farmář Ross Fargher a předal ji muzeu ke studiu, uvedla mluvčí SAM Belinda Bosconová. "Pracovat na tom, z čeho jsme jako lidé vznikli, to je svatým grálem paleontologie," soudí Gehling.