Pixtun tvrdí, že je neustálými otázkami směrem ke konci světa už unaven. Ačkoli podle Mayů v tomto roce kalendář končí a nadšenci do astronomie již našli velké množství podivných shod, které se stávají pouze výjimečně (jedna dokonce pouze jen jednou za 25 800 let). Většina astronomů, archeologů a obyvatel oblasti, kde Mayové žili, je názoru, že zemi zasáhne tak maximálně vlna spekulací, "přesných předpovědí" a televizních speciálů popisujících stále dokola to samé.

Například takový televizní kanál History Channel již má připravený speciál, který míchá dohromady předpovědi Mayů a Nostrodama. "Je rok 2012 tou chvílí, kdy se kosmické dny nachýlí ke konci a člověk bude mít nulovou naději?" zní pořadem.

Hollywood a jeho trocha do mlýnu

A Pixton si od všetečných otázek asi neodpočine ještě dlouho. V listopadu jde totiž do kin hollywoodský šlágr nesoucí název 2012, který se starodávnou předpovědí zabývá. Zemětřesení, spršky meteorů či tsunami, která přinese letadlovou loď přímo na Bílý dům.

Anna Martinová z Cornellovy univerzity, která vede stránky "Zvědaví? Zeptejte se astronoma," tvrdí, že lidé mají strach. "Je velmi špatné, že dostáváme e-maily, kde školáci ze čtvrté třdy píší, že jsou moc mladí na to, aby zemřeli. Psala nám také matka dvou dětí s obavami, že neuvidí své ratolesti vyrůstat," uvedla Martinová.

Tajemná deska v Mexiku

Hysterie okolo roku 2012 má však přeci jen nějaký základ na archeologické bázi. Monument Six nalezený v temných ruinách na jihu Mexika během stavby dálnice v šedesátých letech dvacátého století. Významná kamenná deska se dochovala jen částečně vzhledem ke zpevňování oblasti a také rabování. Tamější obyvatelé si totiž menší části desky rozkradli. A to je hlavní kámen úrazu.

Nápis na desce popisuje něco, co se má udát roku 2012. Událost zahrnuje tajemného mayského boha Bolona Yokteho, který je spojován jak s válkou, tak se stvořením. Neúplná deska, eroze a škrábance však zapříčinily skutečnost, že je závěrečná pasáž takřka nečitelná. Mexický archeolog Guilermo Bernal se však domnívá, že závěr nápisu na desce zní: ".. a On sestoupí z nebes."