Na příbuzné zpěváka před obřím mauzoleem, kde se obřad konal, čekalo asi 200 pozvaných smutečních hostů. Kromě jiných mezi nimi byla herečka Elizabeth Taylorová, s níž si byl Jackson velmi blízký. Přišla také jeho bývalá manželka Lisa Marie Presleyová a hrdina filmů Sám doma Macaulay Culkin.

Mnoho podrobností o obřadu není známo. Jacksonovo tělo bylo uloženo v bronzové, pozlacené rakvi vyložené modrým sametem, která podle serveru tmz.com stála přibližně 25 000 dolarů (přes 447 600 korun). Zpěvákovy děti prý daly svému otci do rakve dopisy na rozloučenou. Jackson bude pochován v kryptě v mauzoleu. Hřbitov a monumentální mauzoleum jsou místem posledního odpočinku dalších velikánů zábavního průmyslu, jako jsou Humphrey Bogart či Walt Disney.

Rodina dorazila se zpožděním

Na obřad neměli přístup novináři. Televize přenášely příjezd smutečních hostů na hřbitov, ale když před mauzoleum dorazil vůz se zpěvákovou rakví, byl přenos přerušen. Policie kolem hřbitova již dříve postavila zátarasy a uzavřela nad ním vzdušný prostor.

Smuteční hosté dostali devítistránkovou pozvánku, na které jsou fotografie Michaela Jacksona z dětství i dospělosti. Na jeho první stránce je podle agentury DPA citát ze zpěvákovy knihy Dancing The Dream z roku 1992.

Jacksonovi fanoušci se s ním rozloučili během veřejného pietního obřadu začátkem července v aréně Staples Center v Los Angeles. Až přímo k místu zpěvákova posledního odpočinku se nedostanou, veřejnosti přístupná je jen malá část mauzolea na hřbitově v Glendale.

Jackson si v dobách své největší slávy vysloužil přezdívku "král popu" a i přes své kontroverzní vztahy s dětmi, které mu značně pošramotily pověst, se nesmazatelně zapsal do historie populární hudby.

Koroner minulý týden potvrdil, že zpěvák zemřel na předávkování anestetikem propofol. Ten mu údajně podal jeho osobní lékař a policie smrt vyšetřuje jako zabití.