"Asi se zblázníme. To není normální. Někdo si přivede návštěvu a místo dvojky bílého jí koupí jogurt," postěžoval si personál.

Od okamžiku, kdy tady předseda Poslanecké sněmovny ČR Lubomír Zaorálek zakázal prodej alkoholu, připomíná poslanecký bufet spíše školní kantýnu. K dostání jsou sušenky, zmrzlina, uzeniny, čokoláda, bonboniéry, piškoty.

Zmizely lahve, zmizely

Zmizely lahve koňaku, vína, ginu, whisky i plzeňské dvanáctky. K pití se nabízejí limonády, soda, voda s bublinkami i bez, káva, čaj. Z řady vybočuje pouze nealkoholické pivo. To si však zákazníci příliš nezamilovali. "Když ho někomu nabídneme, odpoví, ať si ho necháme," povzdechla si prodavačka.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který do parlamentního bufetu chodí na jahodový džus, míní, že zákaz nic nevyřeší. "Osobně je mi to úplně jedno. Myslím si ale, že není důležité, zda se ve Sněmovně alkohol prodává či neprodává. Důležité je, jestli je popíjen v přiměřené míře. To je v lidech, " poznamenal ministr.

Zákonodárci si poradili

Pravda ovšem je, že zákonodárci na suchu nezůstali. Už během včerejšího zasedání v klidu popíjeli víno i destiláty v proslulém sklepním baru, zvaném U Trubek. Zákaz alkoholu totiž platí pouze pro bufet před sněmovním sálem. Na další parlamentní restaurace a bary se nevztahuje.