Do ruských škol by se tak měly vrátit militantní prvky příznačné pro sovětská léta. Proti změnám zákona se postavily jen frakce Svazu pravicových sil (SPS) a Jabloko. Pro schválení bylo nezbytných 226 hlasů; hlasovalo pro něj ovšem hned 338 poslanců, zatímco proti bylo jen 42.

"Duma žene společnost k opět k militarizaci," komentoval schválení změny zákona poslanec za Jabloko Alexandr Šišlov.

Povinné pro chlapce

Vojenskou výuku budou muset absolvovat všichni chlapci v devátých a desátých třídách. Známka z vojenské výuky má být zapsána i do závěrečného vysvědčení. "Chlapci musí od malička přičichnout k prachu, naučit se ovládat zbraň a zvyknout si na zvuk střelby," prohlásil na zasedání dumy iniciátor návrhu penzionovaný generál Nikolaj Bezborodov. Vojenská příprava ve školách by podle něj měla být stejně závazná jako jiné předměty.

Ruské děti by se tak měly již ve škole naučit rozmontovat a složit samopal, pochodovat, navlékat plynovou masku či reagovat na jaderný a chemický útok. Mělo by jim to prý usnadnit nástup povinné vojenské služby.

Kreml souhlasí

Podle listu Novaja gazeta bylo toto rozhodnutí schváleno Kremlem i ministerstvem obrany. "Duma, která prochází obdobím předvolebního populismu, schválila návrat vojenské výuky do školního programu. Miliony ruských školáků tak byly povolány ke zbrani," uvedl Bezborodov. V článku "Ministerstvo obrany má pochybné touhy vůči dětem" zároveň upozornil, že tento návrh má určité opodstatnění.

Prezident Vladimir Putin před časem přislíbil, že doba vojenské služby v ruské armádě se bude postupně snižovat. Od roku 2007 by Rusové údajně měli sloužit jen jeden rok. Aby se v této situaci nesnížil stav armády, musí se zvýšit počet branců, zdůraznil list. Zatímco v současné době slouží asi 30 procent mladých lidí nad 18 let, do roku 2007 by to prý mělo být přes 50 procent. Pro armádu prý bude výhodnější, když budou nastupovat vycvičení již ze školy.

Uspěje i druhé čtení?

Zástupce prezidenta ve Státní dumě Alexandr Kotěnkov návrh podpořil s tím, že každý ruský občan se musí naučit bránit vlast. Zároveň ale byl proti účasti školou povinných dětí na vojenských manévrech v armádních základnách, jak to prosazují poslanci. Uvedl, že pro druhé čtení by tento článek měl být vypuštěn.

Státní duma se snažila prosadit zákon o povinné vojenské výuce na školách již před půldruhým rokem. Tehdy však neprošel a na ruských školách se tento předmět dosud mohl učit jen dobrovolně v rámci lekcí o základech bezpečnosti.