Jiří desítky let neprojevoval o rozmnožování zájem. Podle představitelů národního parku na Galapágách je však nyní pět vajec "v perfektním stavu". Vědci je na 120 dní, kdy trvá doba sezení na vejcích, umístili do inkubátoru. Pak se zjistí, jestli jsou oplodněná.

Vědci hledali Osamělému Jiřímu partnerku od roku 1993. Postupně mu představili dvě želví samičky různých poddruhů. Loni nakladená vejce, která skoro metrákový Jiřík pomohl zplodit poprvé za 36 let svého života v zajetí, ale nebyla oplodněná.

Galapážské želvy jsou jedním z druhů, na kterých v 19. století britský vědec Charles Darwin vypozoroval svou teorii o vývoji druhů. Z doby slavného vědce prý pocházela slavná galapážská samice želvy sloní Harriet, která zemřela v roce 2006 v Austrálii. Dožila se 175 let.

Námořníci a rybáři lovili želvy kvůli masu tak dlouho, až je skoro vyhubili. Potravu obrovských želv zase spásaly kozy dovezené z pevniny. Souostroví Galapágy je proslulé výskytem obrovských želv, podle Reuters jich tam žije asi 20 000. Ostrov Pinta se nachází na severu souostroví.