"Seznámení na principu speed dating jsme v Plzni zkoušeli dvakrát. Nebyl ale takový zájem, proto akci pořádáme už jen v Praze, jednou měsíčně a zájemce z Plzně odkazujeme tam," uvedla Kateřina Chejlavová ze společnosti Excellent Plzeň. Ta organizuje akce s názvem Fér rande a polovinu ze vstupného dává na osvětu o fair trade výrobcích neboli produktech, jejichž výroba je šetrná k životnímu prostředí i k lidem, kteří se na ní podílejí. Na rozdíl od Prahy, kde je prý Fér rande oblíbené, v Plzni organizátoři pocítili velký přetlak starších žen a menší zájem.

Podobnou zkušenost potvrzuje i Ludmila Ledecká z plzeňské seznamovací agentury Expres Kontakt. V minulosti několikrát pořádala v hudebním klubu v centru města seznamovací večírky pro nezadané. "Dopadalo to tak, že ženy tam seděly už od osmi, muži raději přišli až o dvě hodiny později a čekali, až je sama žena osloví," uvedla.

Na západě Čech se zatím neujaly ani nabídky tuzemské letní dovolené pro nezadané nebo zahraniční dovolené pro sólo turisty. Už několik let zde ale údajně přetrvává zájem o počítačový výběr přes agenturu. "Je podle mého názoru nejserióznější, údaje o dotyčném jsou na rozdíl od internetu pravdivé," řekla Ledecká. Navíc prý zatím stále velká část populace nemá přístup k internetu, a tedy ani k internetovým seznamkám.

V případě počítačového výběru zájemce vyplní v agentuře podrobný dotazník, zadá kritéria. "S klientem komunikujeme, takže se nestane, že se do dotazníku popíše jinak než vypadá. Odpadají tak trapné schůzky, kdy na rande přijde místo dvoumetrového atleta silnější muž," dodala Ledecká.

Nejhůře se seznamují vysokoškolačky

Na základě několikaleté praxe potvrzuje, že v Plzni je přetlak žen ve věku nad 50 let a mužů ve věku do 35 let. "U těch, kteří si skutečně hledají partnera, není vzhled až tak důležitý. Ženy požadují po protějšku hlavně solidnost, nechtějí alkoholiky. Jednou z podmínek u mužů zase je, aby je ženy neměly jen jako kasičku," dodala.

Nejhůře se prý seznamují vysokoškolačky. Zhruba 30 procent klientek plzeňského Expres Kontakt tvoří lékařky, právničky a podobně. Průměrná "čekací doba" na seznámení je zde tři měsíce. I přes dosavadní zkušenosti Excellent zvažuje, že by časem seznamovací akce znovu zkusil. Informace o akcích Fér rande nabízí na www.fer-rande.cz. Také Expres Kontakt se je chce pokusit obnovit, a to už od konce prázdnin, seznamovací večírek plánuje na poslední srpnovou sobotu.