"Na desce je sedm oblíbených romancí Raisy Maximovny. Nazpíval jsem je sám v doprovodu Andreje Makareviče. Vystavili jsme ji na charitativní aukci v Londýně, ale hromadně se prodávat nebude," řekl Gorbačov agentuře Interfax.

Desku vydává k desátému výročí úmrtí Raisy Gorbačovové, která zemřela 20. září 1999 na leukémii.

Charitativní večer, který pořádala Nadace Raisy Gorbačovové a Nadace Marie Curieové-Sklodowské, se konal minulý týden v Londýně. Mezi hosty byl například starosta Londýna, manželka britského premiéra Gordona Browna, ruský velvyslanec v Británii, spisovatelka J. K. Rowlingová, herečka Vanessa Redgraveová, řada politiků, podnikatelů i velvyslanců.

Interfax: Jeho zpěv vyvolal bouřlivý potlesk

Poslední sovětský prezident Gorbačov na večírku zazpíval jednu z dojemných romantických písní Staré dopisy. Jeho pěvecký výkon podle svědků vyvolal velké nadšení a bouřlivý potlesk, napsal Interfax.

Na aukci se podařilo vybrat v přepočtu skoro 54 milionů korun, které jsou určeny na pomoc dětem trpícím leukémií. Finanční prostředky budou například použity na nákup zařízení a lékařských preparátů pro kliniky v Moskvě a Petrohradě.

Raisa Gorbačovová vytvořila ve druhé polovině 80. let nový obraz manželky sovětského státníka. Jako první z manželek sovětských vůdců začala pravidelně cestovat na oficiální návštěvy se svým chotěm. Díky svému šarmu a eleganci získávala sympatie západních politiků i širších vrstev nejen pro sebe, ale i pro svého manžela. Do té doby byly manželky sovětských vůdců před objektivy fotografů spíše skrývány.

Gorbačov opustil čelo státu krátce po nezdařeném komunistickém puči v Sovětském svazu v roce 1991, ale nadále se stýká s předními světovými státníky, včetně Baracka Obamy, a píše další knížku. Brzo se chystá obohatit ruskou politickou scénu o novou demokratickou stranu, jejíž založení má být ohlášeno v nejbližších dnech.