National Geographic oslovil Jakuba již před několika měsíci, kdy se za ním zástupci televize vypravili do Prahy, aby natočili reportáž o největších sladkovodních rybách světa. Po krátké době byl Vágner přizván, aby společně s americkým týmem odjel na expedici do Indie, kde se měl vydat po stopách záhadného tvora.

Útoky velkého sumce si v posledních měsících podle očitých svědků vyžádaly nejméně pět obětí. National Geographic se rozhodla tuto záhadu objasnit, sumce ulovit a vše zdokumentovat.

Ukázalo se, že obávaná ryba není jen legendou a strašákem pro malé děti. Ryba si pravděpodobně zvykla na lidské maso. Ve sladkovodní vodě se jedná o vzácný jev. Za přísunem potravy stojí místní zvyk, a tím je pro nás netradiční pohřeb, kdy se lidské ostatky vhazují do řeky.

Chytil ho v poslední den výpravy

Na počátku cesty vypadalo ulovení sumce jako neřešitelný problém. Nebylo jasné, jakou techniku použít a už vůbec ne, na co lovit. Naštěstí byla expedice úspěšná a rybu o váze 75 kg se podařilo chytit v poslední den výpravy. Dokument o této záhadné rybě bude vysílat National Geographic na konci roku.

Už teď je jasné, že se díky Vágnerovým projektům na Českou republiku nebude pohlížet s respektem jen kvůli hokeji a fotbalu, ale uznání ji čeká i v oblasti sportovního rybolovu. Před několika týdny mu byl organizací IGFA uznán oficiální světový rekord za ulovení největší čistě sladkovodní ryby světa, Arapaimy gigas.

Čtěte také: Český vědec objevil pavouka sadistu
Pavouci druhu šestiočka sadistická mají unikátní rozmnožovací rituál. Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).