Jako terakotová armáda se označuje vojsko vyrobené z terakoty (tedy hnědooranžové pálené hlíny), které se nachází v čínské provincii Šen-si. Objeveno bylo úplnou náhodou v roce 1974, když žízniví dělníci vykopali studnu, a místo toho, aby narazili na vodu, nalezli několik soch vojáků.

Takto mohla terakotová armáda vypadat, když ji našli archeologové.

Takto mohla terakotová armáda vypadat, když ji našli archeologové. FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

V Evropě měla výstava premiéru v roce 2002 ve Frankfurtu a postupně projela skoro celé Německo. Vidělo ji tam přes milión návštěvníků. Posléze se výstava přesunula do Vídně a nyní zakotví v Praze. Přesun výstavy je vždy logistickým oříškem. Armáda, která sestává i z koní a bojových vozů, je totiž extrémně těžká, koně například váží okolo 400 kilogramů.

Mezi vojáky nechybí ani koně.

Mezi vojáky nechybějí ani koně. FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Každý z vojáků má jiný výraz v obličeji. FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

K vidění je kromě vojáků a jejich zmenšených modelů také mnoho dalších předmětů, které s terakotovou armádou a čínskou historií souvisí.

Výstava terakotových vojáků čítá celkem 180 postav v životní velikosti.

Výstava terakotových vojáků čítá celkem 180 postav v životní velikosti. FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Do Prahy navíc přijeli společně s výstavou i její tvůrci Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger, kteří Novinkám ve videoreportáži poodhalili mnoho zajímavostí souvisejících s jednou z nejznámějších čínských historických památek.