V pátek večer na závěr knižního festivalu v knihovně Kongresu, čítající jinak přes 126 miliónů svazků, se první dáma Spojených států pyšnila tím, že jí manžel napsal u příležitosti jejího návratu z pětidenní cesty po Evropě báseň. Laura Bushová navštívila Francii a Rusko.

"Prezident Bush je skvělý vůdce a manžel, ale vsadila bych se, že jste nevěděli, že je také básník. Když jsem se včera večer vrátila z cesty, zjistila jsem, že mě čeká milá báseň," prohlásila Laura a v prezidentově přítomnosti hned zarecitovala z jeho básnického výtvoru ukázku.

Poezie jako zpověď

Bush ve svém básnickém dílku naráží na to, že francouzský prezident Jacques Chirac Lauře Bushové při její návštěvě v Paříži políbil ruku, a také na historku se psíkem Barneyem, kterého Laura při předávání manželovi upustila. Údernou závěrečnou zmínkou o letadlové lodi zvěčnil Bush podle výkladu zahraničních agentur jeden z klíčových okamžiků své prezidentské kariéry. Vyšňořený v letecké kombinéze s odznakem "vrchní velitel" totiž dorazil letos 1. května stíhačkou na letadlovou loď Abraham Lincoln, aby oznámil, že velké bojové operace v Iráku skončily.

Velké ocenění si ale v pátek odnesla také první dáma USA. Bývalá učitelka a knihovnice byla svou kolegyní z knihovny v Kongresu nazvána za svou vzdělanost "první čtenářkou země".