Dovolil si to ovšem až po několika potlescích na otevřené scéně, které si vysloužil za svůj projev, týkající se zejména jeho filmu Městečko, který se na festivalu promítal.

Zničené pojmy

"Nejsou zničenější pojmy v naší zemi než sláva, vítězství, čest a poražení," řekl Jan Kraus před ztichlým festivalovým publikem a pokračoval: "Co je sláva? Ta z doby minulé nebo ta dnešní? Jaká sláva, ta pozitivní, nebo ta negativní? Co je čest? Při tom slově se kdekdo rozesměje a zeptá se, co za to máš? Co je vítězství? Vyhrát v privatizaci nebo vyhrát s morálkou? A kdo je poražený? Ten kdo je chudý a čestný? Proto jsem do podtextu názvu filmu Městečko dal Sláva vítězům, čest poraženým. A dělal jsem to s láskou, ale popravdě. Autenticky a syrově, bez těch falešnejch divadýlek", řekl už do dalšího potlesku člověk, jemuž rozhodně nechybí odvaha. Ostatně, kdo by si troufl před brněnským publikem zrušit Brno?

Čerstvě padesátiletý Jan Kraus byl do Brna pozván jako festivalová celebrita, neboť letošní ročník byl věnován jubilujícím filmovým osobnostem. V úvodu svého vystoupení obdržel od pořadatelů dárek k abrahámovinám a v předvečer čtyřicátých narozenin Ivany Chýlkové slavnostně připil i na zdraví své životní partnerky. Společně teď mají stejně let jako další pozvaná jubilantka, herečka Zita Kabátová, která se ovšem ze zdravotních důvodů festivalu nemohla zúčastnit.