"Všichni dingové mají velice podobnou DNA," řekl Alan Wilton z univerzity Nového Jižního Walesu poté, co jeho tým odebral a porovnal nositelku genetické informace od dvou set dingů ze známými vlastnostmi DNA různých světových ras psů. "Jediná nalezená odchylka mezi dingy je zanedbatelná," dodal.

Dingové jsou si geneticky natolik blízcí, že vědci dospěli k přesvědčení o jejich vzájemné příbuznosti. Podle propočtů jsou jako rasa staří asi pět tisíc let a pocházejí s největší pravděpodobností z jediné feny. Ta se do Austrálie mohla dostat jako březí při příchodu skupiny lidí z ostrovů jihovýchodní Asie. Několik štěňat mohlo přistěhovalcům uprchnout a rychle se rozmnožit, protože v Austrálii psi neměli živočišného konkurenta, ale zato dostatek potravy.

Rezatý ostrosrstý dingo je velmi inteligentní zvíře, které si brání své teritorium. Nikdy neštěká, ale dokáže výt. Je největším predátorem Austrálie a až na výjimky ho není možné ochočit. Současná populace je však z 80 procent nečistokrevná - jde o křížence s jinými rasami. Vědci varují, že křížení postupuje takovým tempem, že bez ochranných opatření do padesáti let dingo jako rasa zmizí.