"Jsem pěkně nervózní," přiznal otec tří dětí před prvním sestupem do hlubin, kde bude hodinu denně čelit téměř nulové viditelnosti, extrémnímu chladu, a podle svých slov možná i setkání s legendárním praještěrem, Nessií.

Kdo se lekne více?

"Jestli ji potkám, nejsem si jist, kdo z nás dvou se lekne víc. Ale na mojí měděné helmě by si vylámala zuby," řekl Scott stanici BBC.

"Lidé si myslí, že jsem trochu blázen, protože dno tohoto jezera je velmi členité a nesnadné k zdolávání," uvedl dobrodruh, který v minulosti bojoval se zhoubnou chorobou krve a akci naplánoval v rámci propagace charitativního projektu Děti bez leukémie. Pohybovat se bude v průměru devět metrů pod hladinu tajemného jezera, oblečen do staré potápěčské výstroje o hmotnosti 90 kilogramů.

Jistota plavidla

Scott absolvoval více než měsíční potápěčský kurz. Jeho putování bude monitorovat ze speciálně upraveného člunu osmičlenný tým, který potápěče v případě potřeby vyzvedne na hladinu. Plavidlo bude kotvit v místě přerušení trasy.

Je ironií, že Scott zahájil kuriózní experiment ve stejný den, kdy keňský běžec Paul Tergat vytvořil v Berlíně maratónský rekord v čase 2 hodiny, 4 minuty a 55 vteřin.