Ty úplně nejlepší vtipy většinou mívají netypickou dějovou linii. Právě to je dělá vtipnější, ale zároveň obtížněji zapamatovatelné. Finální zvrat či překvapení je většinou velmi výrazné, a tak si ho člověk často dobře pamatuje, ale po nějaké době zapomene první část vtipu, která zajímavé zápletce předcházela.

Kvalitní vtipy jsou tak v kontrastu k obyčejným a omšelým vtipům, které jsou tak předvídatelné, že lidskému mozku nedělá problém si je vybavit. "To, co dělá vtip úspěšným, je zároveň i to, co ho dělá obtížněji zapamatovatelným," zhodnotil výsledky zkoumání profesor psychologie z marylandské univerzity Robert Provine.

Dobrý vtip je opakem dobré písně

"Když vám někdo začne povídat soupis květin, jako například: růže, tulipány, sněženky, orchideje, cihly..., budete si to pamatovat, jelikož to bylo nečekané. Budete si však pamatovat slovo 'cihly', jen těžko si zapamatujete správné pořadí ostatních květin," uvedl Robert Provine.

Dobrý vtip je pravý opak k dobré písni. Ta musí obsahovat lehce zapamatovatelný rytmus. Precizní žert se pozná často jednoduše tak, že si ho jen málokdo zapamatuje přesně," dodal Provine.