Korespondent BBC se setkal nejméně s deseti šamany přímo v největším městě Dáresalámu, kteří zcela veřejně nabízejí své služby a používají k tomu vlasy, kůži, končetiny i genitálie albínů. Ty mají podle pověr dodávat moc magickým nápojům a amuletům.

Albinismus je spojen s vrozeným nedostatkem kožního barviva melaninu, vyskytující se dědičně u lidí i živočichů. Postižené části kůže jsou bílé. Nejčastěji jsou to skvrny nebo pruhy bílých vlasů či chlupů. 

Poslední obětí vražd albínů byl Jonas Maduka z vesnice Sogoso. Podle svědků večeřel doma, když k jeho domu přišli nějací lidé a volali, aby jim šel pomoci. Když vyšel na práh, srazili ho a usekli mu končetiny.

Zabíjení nezastavilo ani zatýkání

Tanzanský premiér  Mizengo Pinda sice prohlašuje, že všichni šamani, kteří se nepodrobí zákazu, příjdou o licenci, ale lidoví "léčitelé" dál pokračují ve svých praktikách.

"Bylo by lepší, kdyby zákaz premiér nejdříve zkonzultoval s námi," prohlásila  mluvčí šamanů Haruna Kifimbo, která působí jako bylinkářka ve městě Arusha a zdůrazňuje, že je na vládě, aby zabránila vraždám.

Šamany by neměly úřady postihovat, protože podle ní pomáhají 30 procentům populace v zemi."Tolik lidí je na nás závislých," zdůraznila Kifimbo.

Zabíjení albínů se nedaří zastavit, přestože bylo v posledních měsících zatčeno 90 lidí včetně čtyř policistů. Odhaduje se, že ve 40 miliónové tanzanské populaci žije 200 000 albínů. Případy jejich vraždění byly zaznamenány i v okolních zemích v Keni a Burundi.