Stroj, který má štěpit vodík a vzniklou energii používat k vlastnímu pohonu, nelze podle nich sestavit. Pro podobné utopie se podle nich již dávno vžilo označení perpetum-mobile. "Kraj vyhodil peníze na pochybný projekt. Stydím se, že jsem pro to zvedl ruku, ale měl jsem málo informací. Teď vychází najevo, že vynálezce se svým nápadem v minulosti obcházel řadu odborníků a všichni ho měli za podivína. Ten projekt je prý naprosto šílený, jako vystřižený z románů Julese Verna," řekl zastupitel Jiří Krist (US-DEU).

Pohybnosti všude

Pochybnosti o připravovaném projektu mají i odborníci, které Eliáš dříve navštívil. Když se o štědré dotaci dozvěděli, nevěřili vlastním uším. "Je pravda, že jsme se tomu v tu chvíli společně zasmáli. Ale žádost, o které kraj rozhodoval, jsem neviděl, takže se k ní odpovědně vyjádřit nemůžu," řekl Právu Bohumil Horák z Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Ostravě.

Žádost, na základě které dostal vynálezce dotaci, přitom krajský úřad odmítá dát z ruky. "Jiří Eliáš s tím nesouhlasí, jde o obchodní tajemství," sdělili zástupci kraje. "Zveřejnit informaci o tom, jak bude generátor fungovat, by bylo nerozumné, protože když to vyjde v novinách, může mi ten nápad někdo ukrást. Můžu říct jen to, že jde o zcela nový a ekologický způsob získávání energie," řekl Právu Eliáš.

Něvěří mi? Nevadí

Skutečnosti, že odborníci mají z jeho nápadu legraci, si je vynálezce dobře vědom a nepřikládá jí žádnou váhu. "Na některé vědce jsem se naivně obrátil, a nebylo jich málo. I ti největší odborníci ale dospěli na základě několika triviálních výpočtů k názoru, že projekt je nereálný. Ale oni jsou zvyklí uvažovat jen jedním směrem. Vyčkejme si na výsledky projektu, potom se o tom můžeme bavit," řekl Eliáš, muž s pouze středoškolským vzděláním.

O peníze na vynález s tajemným názvem Eko-energoblok žádal Eliáš v rámci grantového programu "Příprava projektů pro získání finanční podpory z prostředků EU". Projekt chce zpracovat ještě do konce roku a pak ho předložit jako přílohu k žádosti o další dotaci z fondů Evropské unie. "Budu žádat o dva miliony euro pro výrobu prototypu a následnou certifikaci," řekl vynálezce, který přiznává, že jeho snažení může skončit nezdarem i v případě, že od Evropská unie požadované miliony opravdu dostane. "Nemůžu stoprocentně zaručit, že generátor bude fungovat tak, jak chci. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že se nemýlím," dodal tajuplně.

Komise s neúspěchem smířena

Členové výběrové komise, kteří projekt doporučili, jsou s nejistým výsledkem smířeni. "Riziko, že se věc nepodaří, je přece u každého projektu. Ta žádost ale vypadala zajímavě a nikdo k ní neměl při schvalování žádné výhrady," řekl zástupce hejtmana a člen komise Josef Jalůvka (ODS). Zároveň odmítl, že by se k žádosti nevyjadřoval žádný expert. "V komisi byl jeden odborník z oblasti energetiky, jeho jméno ale neřeknu, protože bych ho nechtěl vystavit nějakým tlakům," řekl Jalůvka.

Zastupitel Krist ale trvá na tom, že výběrová komise odvedla špatnou práci, když zastupitelstvu doporučila dotaci spolu s desítkami dalších projektů schválit. "Nikdo ze nás nevěděl, pro co se hlasuje. Nas seznamu bylo mnoho projektů a u každého byl uveden pouze název a přidělená částka. Myslím, že je nejvyšší čas tento systém změnit. Kdo ví, kolik peněz jsme už podobným způsobem vyhodili," dodal Krist.