Občanské sdružení Iniciativa 77 přišlo s nápadem, který rozdělil snad celý Seattle. Každý hrnek kávy typu espreso se měl zdražit o deseticentovou daň (přibližně tři koruny). Výtěžek by se poté použil na financování vzdělávacích programů pro děti ze sociálně slabších rodin.

Vzorem historie

Deset centů navíc Seattlany tolik nepopudilo, vždyť úmysl Iniciativy 77 nebyl zase tak špatný. Ale šlo prý o nebezpečný precedens. Daň z kávy by byla první svého druhu v celých Spojených státech. "Jde taky přece o princip. Proč zdaňovat zrovna kávu," ptal se v místním listu The Seattle Times padesátiletý kavárník.

Právě majitelé kaváren proti dani protestovali nejhlasitěji. Zdražení by s sebou neslo i neoblíbené papírování, do toho se jim vůbec nechtělo. Spolu s početnou skupinou nespokojenců proto vyrazili do boje. Inspiraci našli v historii. A ne ledajaké! Přímo v té vskutku "nejameričtější".

Za vzor si vzali své předky, kteří v Bostonu v roce 1773 naházeli do vody bedny s čajem, aby tak protestovali proti nenáviděné dani na čaj. Tentokrát Seattlané symbolicky naházeli kávové bedny do místního jezera. Naplnili je však balónky. Přece nebudou plýtvat kvalitní praženou kávou! "Bostonský čajový dýchánek" v roce 1773 odstartoval americkou revoluci a vedl ke vzniku USA. A "kávový dýchánek v Seattlu"? Ten alespoň pomohl zastavit kontroverzní daň.

Latté jako přípitek

V Seattlu, sídle světově proslulých kavárenských společností, se denně vypije na 200 tisíc hrnků espresa. Pití kávy má ve městě letitou tradici, na kterou jsou jeho obyvatelé náležitě pyšní. Nátlakové skupiny proto sesbíraly 30 tisíc podpisů pod petici, která žádala lidové hlasování o zavedení daně. Na 68 procent voličů rozhodlo, že cena kávy zůstane. Daň z espresa nebude, provolávali po skončení hlasování davy milovníků tohoto černého moku.

Po oznámení výsledků vyrazili do ulic a oslavovali. Připíjeli si pivem, vínem, a jak jinak - samozřejmě hrnkem latté. Naopak tábor příznivců daně neskrýval zklamání. Otec myšlenky, ekonom John Burbank, se ale podle svých slov přesto nevzdává. "Jsem rád, že se problém vzdělávání našich dětí dostal do popředí," citoval ho The Seattle Times. "Lidé, kteří utratí za kávu 3 až 5 dolarů, by si mohli dovolit extra centy pro děti," dodal. Příznivci zdanění předvídali, že ročně do městské pokladny poplyne navíc sedm miliard dolarů, které pomůžou potřebným dětem.

Oponenti ale byli o poznání opatrnější. Podle nich by nová daň přinesla jen 1,5 miliardy. "Je nesmyslné zdaňovat produkt, který není nijak svázán s dětmi nebo vzděláváním," vysvětlili. Stovky milovníků kávy vyrazily do ulic Seattlu, aby v protestním pochodu řekly jasné "NE" dani na espreso.