Nepravděpodobné šťastné konce, nepravděpodobné scénáře a naprosto falešná filozofie jsou skutečným kladivem na spokojený dlouhodobý vztah.

Podle skotských vědců romantické filmy vštěpují lidem naprosto zvrácený pojem o perfektním vztahu uvnitř společnosti a poskytují nerealistická očekávání v lásce. Také velmi zjednodušují proces zamilování a chybně poskytují dojem, že by mohlo a mělo být lásky dosaženo bez jakékoli snahy.

Psychologové z Heriot Watt University v Edinburghu zjistili, že fanoušci filmů Láska přes internet, Svatby podle Mary a Zatímco jsi spal většinou neumějí efektivně komunikovat se svým partnerem, přičemž většina se domnívá, že pokud je někdo dotyčnému souzený, pak tuší, co se děje v hlavě a duši druhého, bez toho aniž by mu to musel říkat.

„Manželští poradci často potkávají páry, které věří, že by měl být sex pořád dokonalý, a pokud je někomu souzeno být s vámi, pak by měl vědět, co se ve vás děje a co chcete, bez toho aniž byste mu to říkali,“ tvrdí autor studie psycholog Bjarne Holmes.

„My všichni chceme být úspěšní ve svých vztazích. My všichni chceme být těmi pravými a potkat toho pravého. Naneštěstí lidé tíhnou k tomu, že věří hollywoodskému ideálu perfektního vztahu. To je naprosto nerealistické. Lidé si myslí, že pokud jejich vztah není jako z hollywoodského filmu, pak není dobrý,“ dodává Holmes.