Rybář želvu z spatřil v chovném jezeře a rozhodl se, že ji z jezera vytáhne. Osmdesáticentimetrová želva o váze 11,5 kilogramu však pro něj byla překvapením

Zvíře má na svém krunýři šest párů ostnů a odborníci odhadují, že je starší než 500 let. V chovném jezeře nedaleko řeky Jang-tze zřejmě ale plavala jen několik dní. Majitel jezera si myslí, že se do nádrže dostala ve chvíli, kdy měla přilehlá řeka zvýšenou hladinu vody.

Želva Eaglemouth je v porovnání s obyčejnou želvou daleko větší.:. Želva Eaglemouth je v porovnání s obyčejnou želvou daleko větší.foto: Profimedia

Želva je velmi agresivní a snaží se zaútočit na každého, kdo se k ní chce přiblížit. Rybářovi se povedlo ji chytit zezadu, takže na něj nemohla želva zaútočit a pokousat ho.

Podle expertů jde o želvu zvanou Eaglemouth (Orlí zobák) a její domovinou je právě Čína. Přírodovědci měli dlouho za to, že je tento druh již vyhubený. Nyní byl tedy okamžitě prohlášen za státem chráněný. Jestli ovšem žije více exemplářů a druh se podaří zachránit, není jasné.