Zpěvačka měla dojem, že ji text nepravdivě vykreslil jako naivní a nepraktickou ženu. Vrchní soud loni Vondráčkové podruhé přisoudil omluvu, NS nyní opět jeho verdikt zrušil.

NS: Časopis přímo nelhal, jen zjednodušil

Podle Nejvyššího soudu články v Rytmu života z roku 2005 nebyly zcela nepravdivé, jen poněkud zjednodušily vztah mezi Vondráčkovou a Michalem, jenž byl zároveň jejím manažerem.

"Nelze trvat na naprosté přesnosti skutkových tvrzení, a klást tím v důsledcích na novináře nesplnitelné nároky," uvedl v rozhodnutí senát NS s předsedou Pavlem Pavlíkem.

Vondráčková je veřejně známá osoba, proto se podle soudu musí smířit s větším zájmem médií a veřejnosti o její práci i soukromý život. Zpěvačka ovšem s bulvárem dlouhodobě bojuje. Nejvyššímu soudu adresovala v posledních letech osm různých dovolání, z nichž jedno ještě čeká na rozhodnutí. Podávala i ústavní stížnosti.

Michal prý rozhodoval o všem

Podle sporných článků v Rytmu života Michal určoval, s kým si bude Vondráčková povídat, kde a za jaký honorář vystoupí, kým se nechá fotografovat a do jakého časopisu dá rozhovor. Vondráčkové se to dotklo.

Městský soud v Praze nejprve její žalobu zamítl. Poukázal na to, že Michal je zároveň manažerem, a zmíněné činnosti jsou běžnou součástí služeb manažera.

Vrchní soud měl opačný názor a rozhodl o omluvě. Když jeho verdikt na základě dovolání zrušil Nejvyšší soud, rozhodl znovu prakticky totožně. Vydavatel Rytmu života podal znovu dovolání.

Druhý verdikt Nejvyššího soudu padl v dubnu bez veřejného jednání, soudci v pátek anonymizované rozhodnutí zveřejnili. Vrchní soud se bude kauzou zabývat již potřetí.

Spor Vondráčkové s Rejžkem řešil i Ústavní soud

Nejznámější spor, který měl dopad na judikaturu českých soudů, vedla Vondráčková s kritikem Janem Rejžkem. Ten naznačil, že zpěvačka za svůj polistopadový návrat na výsluní zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích.

Případ doputoval až k Ústavnímu soudu, podle kterého se Rejžek omlouvat nemusí, právo na svobodu projevu je prý v tomto případě nadřazeno právu na ochranu osobnosti.