Koncem července se vrátila na scénu v Americe - po téměř čtyřech letech natáčela pro televizi koncert. Potom přesně v polovině srpna zpívala na živo v německém Kolíně nad Rýnem na vyhlašování cen Comet 2003. Stadión Kölnarena praskal ve švech a televizní přenos, při němž přebírala hlavní cenu určenou pro nejlepšího mezinárodního interpreta, sledovalo na RTL přes 25 procent Němců ve věku 14 až 29 let.

Brzy na to se ale už musela chystat na vyhlašování nejlepších zpěváků country hudby v Kanadě. Tam byla nominována hned na sedm cen.

Tyto trofeje jsou milá, avšak v podstatě jen zanedbatelná pozlátka na kariéře zpěvačky, která získala ocenění nejžádanější: V roce 1995 totiž natočila album The Woman In Me, jehož se prodalo 18 miliónů nosičů. V roce 1997 přišel gigantický triumf: album Come On Over se prodalo 36miliónkrát.

Tím Shania zlomila rekordy, které jí mohou superhvězdy Madonna, Mariah Careyová a Celine Dionová jen závidět. Stala se nejprodávanější zpěvačkou všech dob. Megaúspěchy ovšem nekončí. Loňské album nazvané prostě UP! už překročilo desetimiliónovou hranici, ale to zdaleka není poslední bilance.

Shania Twainová jej totiž hodlá dále propagovat na svém prvním velkém turné nového tisíciletí - začne v její rodné Kanadě 25. září, potrvá až do poloviny prosince a během něj ji čekají koncerty v 18 městech Severní Ameriky. Scéna bude naaranžována tak, aby zpívala uprostřed publika. "Ano, tak si to přeji," říká žena, která ještě nedávno měla publicity až po krk. Shania se prostě vrací a má to být ve velkém stylu.

Dlouhá cesta vzhůru

Její příběh připomíná laciný ženský románek: Eilleen Regina Edwardsová se narodila před 38 lety v kanadském Ontariu. Sotva se naučila chodit, opustil ji otec. Její rodina byla opravdu chudá a situace se nezlepšila ani po čase, když se její matka podruhé vdala - tentokrát za lesního dělníka Jerryho Twaina.

Od osmi let ale dívenka hrála na kytaru a skládala si písničky. Žila jako obyčejné venkovské děvče, zpívala po kostelech a klubech než ji osud ve 22 letech - to bylo v roce 1987 - drasticky donutil dospět: Její matka i adoptivní otec zahynuli při autonehodě.

Eileen se musela starat o své malé sourozence a aby je uživila, účinkovala v různých podnicích a našla si manažera, který ji představil v nashvillské společnosti Mercury Records. Tam s ní podepsali smlouvu, ovšem křestní jméno Eilleen se jim nezamlouvalo. Přejmenovali ji proto na Shania, což znamená v indiánském jazyce "Jdu svou cestou".

Parametry hvězdy:
Narozena: 28. 8. 1965 ve Windsoru, Kanada
Domácí mazlíčci: německý ovčák Tim a čtyři koně
Výška: 160 cm
Váha: 50 kg
Míry: 90-60-86
Číslo bot: 39
Barva očí: zelenohnědá
Barva vlasů: hnědá

První album jí vyšlo v roce 1993, jmenovalo se stejně jako ona, ale neprorazilo. Neušlo však pozornosti slavného producenta Roberta Johna "Mutta" Langeho. Tomu se pěvecký výkon i zpěvačka zalíbily natolik, že pro ni začal připravovat album druhé, které se mělo stát superhitem. A že se mu zalíbila i krásně urostlá interpretka - oženil se s ní.

Může za to pupík?

Zlé jazyky tvrdí, že za její první velký úspěch - prodej alba The Woman In Me - může její fotografie: Shania se na něm objevila s provokativně odhaleným bříškem a pupíkem, které údajně přilákalo mnoho obdivovatelů.

Kritiky ale uchvátil její nádherný zvonivý hlas, který podle potřeby dodává i slaďákům jakousi westernovou drsnost, prostota a upřímnost jejich skladeb a dobrá dramaturgie alb.

Původně byla Shania zařazena do šuplíku zpěvačky country, což konečně odpovídá i jejímu image ženy indiánského původu, jenže ona z něj rychle vyrostla. Některé její písně mají blízko k lidovým baladám, stejně tak ale umí úspěšně koketovat s rockem.

To vše vyneslo mladou ženu na vrchol popularity, kde si ale uvědomila, že sláva a peníze nejsou vše. Odstěhovala se do Švýcarska, pořídila si tam se svým mužem zámeček a v srpnu 2001 porodila syna. "Dnes mě poznají pouze v pekařství, kam chodím každý den pro housky," říkala tehdy. "Mít dítě je pro mě mnohem důležitější než to, jak bude vypadat moje bříško po něm," říká dnes. "Je to prostě život a já se musím oblékat trochu jinak než dříve."