Proti původnímu očekávání si snoubenci neřeknou své "ano" v Bílém domě, ale na rodinném ranči Bushových v texaském Crawfordu. "Tak napůl jsem doufala, že to bude v Bílém domě," přiznala nedávno v televizi nevěstina matka Laura Bushová. "Ale vždy jsem věděla, že Jenna to chce doma. Nemám jí to za zlé," dodala první dáma USA.

Jenna, která je po studiích v texaském Austinu učitelkou v jedné z washingtonských škol, poznamenala v časopisu Vogue, že svatbu v Texasu, kde vyrůstala, cítí jako správné rozhodnutí. "Pro mě a pro Henryho znamená hodně být v přírodě. Chtěli jsme něco přírodního a neokázalého," vysvětlila mladá žena, která se nikdy s rodiči nenastěhovala do Bílého domu.

O vztahu snoubenců k přírodě svědčí i místo, kde Henry požádal Jennu o ruku: na vrcholu hory Cadillac v Maine, kam se vyšplhali za ranního rozbřesku. Stalo se tak loni 15. srpna. Už před tím ale získal souhlas nevěstiných rodičů. Otec prý tehdy na otázku, zda mu dceru dají, odpověděl pouze: "Dobrá, ujednáno!"

Prezident Bush: "Nechávají mě jen platit účty."

Ze svatebních příprav se veřejnost dověděla jen pár střípků: pozvánky dostalo 200 hostů, z toho polovina budou příbuzní. Obřad se odehraje u jezírka před nově vztyčeným křížem z texaského vápence. Naplánován je až na půl osmou večer, aby svatebčané unikli dennímu vedru. Večeře se bude podávat pod obřím stanem.

Prezident Bush prý do programu moc mluvit nemohl. "Nechávají mě jen platit účty," zažertoval v únoru před novináři na adresu manželky a obou dcer.

Organtýnové svatební šaty s výšivkami a vlečkou Jenně navrhl slavný newyorský návrhář Oscar de la Renta, u něhož často šije Laura Bushová. Pro nevěstu je připraven snubní prsten s diamantem z rodinného dědictví Hagerových. Klenot je prý osázen i dvěma safíry.

Chystají se policejní manévry proti paparazzi

Hlavní družičkou bude nevěstě její dvojče Barbara, pro niž návrhářka a rodinná přítelkyně Bushových Lela Roseová vytvořila dlouhý modrý hedvábný model. Do kreací v koktejlové délce a barvách texaských květin Roseová oblékne i dalších 14 dívek provázejících Jennu k oltáři.

Ačkoli rodina svatbu označuje za "soukromou událost", víkend v Crawfordu bude do jisté míry připomínat policejní manévry. Speciální zátarasy, bezpečnostní kamery a nevyčíslený počet agentů tajné služby budou držet nezvané hosty na míle daleko. Nařízení letového úřadu a vojenský pozorovací letoun mají zajistit, že se ani na obloze neobjeví žádný paparazzi. Po svatbě prý Bílý dům vydá oficiální svatební fotografie.

Chystanou svatbu zcela mimo zraky veřejnosti dává americký tisk částečně do souvislosti s mimořádně nízkou popularitou nevěstina otce i s tím, že Spojené státy jsou ve válce a že americké hospodářství zažívá zlé časy. Pompézní veselka by za těchto okolností zřejmě mohla budit i jisté pohoršení. Pokud by se konala ve Washingtonu, nelze vyloučit, že by za plot Bílého domu pronikly hlasy demonstrantů.

Výsostně soukromý charakter obřadu je pravým opakem zatím poslední svatby v Bílém domě, kdy v roce 1971 vdával dceru Tricii tehdejší prezident Richard Nixon. Slavnost, která se konala v době kampaně za Nixonovo znovuzvolení, přenášela živě televize a obřad v Růžové zahradě sledovalo 600 novinářů.

Po svatbě budou manželé bydlet poblíž Baltimoru

Po sobotní svatbě v Crawfordu se novomanželé přestěhují do nedávno zakoupeného řadového třípokojového domku poblíž Baltimoru asi 70 kilometrů od Washingtonu, kde Jenna hodlá pokračovat v učitelské kariéře. Henry Hager, který působil jako asistent Karla Rovea, bývalého hlavního politického poradce Jennina otce, a současného ministra obchodu Carlose Gutierreze, bude pracovat v distribuční společnosti Constellation Energy.

Jenna Bushová je 22. prezidentským potomkem, který vstupuje do manželského stavu v době, kdy je otec hlavou Spojených států. Svateb se ale konalo 23, protože Elliot Roosevelt, syn Franklina Delano Roosevelta, se stihl během dvanáctiletého otcova úřadu oženit dvakrát. V Bílém domě mělo ovšem svatbu jen osm prezidentských dcer a jediný syn - pozdější prezident John Adams.

Jednou z dcer, které se vdávaly mimo Bílý dům, byla teta Jenny Bushové, dcera prezidenta Bushe staršího Dorothy. Její druhá, velmi soukromá svatba se konala v roce 1992 ve víkendovém sídle amerických prezidentů v Camp Davidu.