A tak se už skoro dva týdny chystá na to, že v zastrčeném koutku provincie Saskatchewan vyskočí nad širými kanadskými pláněmi z výše 40 tisíc metrů.

Tedy, pokud klimatické podmínky budou příznivé a balón skutečně vynese 59letého bývalého armádní důstojníka až do potřebných výšin, odkud skočí. Stát se tak má už zakrátko, jak agenturu AFP ujistila Fournierova tisková mluvčí Diane de Robianová: "Celý tým je nachystaný, čekáme už jenom na zelenou od počasí." A ta, jak doufá, by mohla zasvítit už o víkendu.

Skokem chce překonat 4 světové rekordy

Fournierův plán počítá s tím, že balón naplněný heliem vynese přetlakovou kabinu až do 40 kilometrů k pomezí stratosféry, odkud vyskočí - samozřejmě ve speciální kombinéze. Parašutista by se pak měl 20 vteřin řítit k matičce zemi rychlostí 1500 kilometrů za hodinu, a překonat tedy rychlost zvuku (1062 km za hodinu). V poslední tisícovce metrů musí otevřít padák a měkce přistát. Odvážlivec si také musí dát pozor na větry, které vanou mezi 7000 až 12 000 metry, aby ho nevychýlily z ideální dráhy.

Celá operace "Velký skok" je naplánována na šest minut a 25 vteřin. Během této chvilky se Fournier chystá zdolat čtyři světové rekordy - v délce a rychlosti volného pádu, ve vysazovací výšce pro výsadkáře a výškový rekord pro let člověka v balónu. Francouz, který má na kontě více než 8000 seskoků, ale stále se na skutečně velký skok chystá, měl loni smůlu. Ze čtyř pokusů mu tři zhatilo počasí a jeden technická závada.

Na nápad jej přivedla služba v armádě

Rekord ve výšce seskoku a rychlosti dosažené při volném pádu drží už 41 let bývalý výzkumný pracovník amerického letectva Joe Kittinger, který v srpnu 1960 skočil z balónu z výšky 31 kilometrů a dosáhl rychlosti Mach 0,9. Fournier se připravuje na překonání tohoto výkonu už deset let. Původně byl ve skupině vojáků, kteří se na konci 80. let v rámci výzkumu možností záchrany astronautů při havárii raketoplánu chystali na katapultáž do kosmického prostoru. Tento pokus nakonec francouzské ministerstvo obrany zrušilo.

Parašutistu ale projekt natolik zaujal, že odešel z armády a více méně na vlastní účet se začal připravovat na skok ze stratosféry. Pokračoval v tréninku a snažil se co nejlépe vylepšit technické zázemí skoku. Jenom vývoj kombinézy, která jej ochrání před mrazem přesahujícím až minus sto stupňů Celsia, trval tři roky. "Chtěl bych něco málo přinést vědě a také si udělat radost. Toto dobrodružství je můj dávný sen," říká Fournier.