Jak informovaly Manchester News, osmnáctiměsíční bádání čelných odborníků, zkoušky DNA a další výzkumy na Cambridgské univerzitě a v australských ústavech potvrdily, že chlupy a stopy, které v roce 2001 přivezla z indonéské divočiny skupina nadšenců kolem Adama Daviese, nepatří žádnému jinému dosud známému tvoru.

Je to zatím nejpádnější důkaz potvrzující hlášení stovek očitých svědků, že v džungli žije podsaditý tvor vysoký téměř půldruhého metru, pokrytý srstí oranžové až čokoládově hnědé barvy, chodící po zadních jako člověk a schopný se dorozumívat ve smečce jakousi vlastní řečí. Vesničané mu říkají orang pendek neboli lesní muž. Tvrdí se o něm, že má velkou sílu, přesto se ale živí výhradně rostlinnou stravou.

Osmdesát let hledání

Podobné vyprávění domorodců poprvé zaznamenal v roce 1818 britský diplomat William Marsden. První svědectví, které alespoň částečně odpovídá normám serióznosti, ale publikoval až v roce 1917 jistý Edward Jacobson. Tomu jeho průvodci popisovali orang pendeka, Jacobson sám ale spatřil pouze stopy. Podle jeho článku se podobaly lidským, jenže byly kratší a širší.

O rok později už holandský guvernér na ostrově L. C. Westenenk, který sám vyprávění původně odmítal jako folklór, zachytil několik podobných svědectví. Mezi nimi bylo i tvrzení majitele kávovníkových plantáží v Dakaranu Oostingha, který sám pozoroval sedící postavu podobnou lidské, nikoli však s lidským obličejem, porostlou tmavou srstí.

Od té doby bylo zveřejněněno podobných hlášení nespočet - intenzívně je sbírali především usedlíci R. Maier z Benkoelenu a van Herwaarden. Důležité svědectví se mohlo objevit v roce 1954, kdy měla být chycena živá "lesní žena" či samice orang pendeka. Jenže právě v té době otřásaly ostrovem krvavé politické bouře a tvor, který byl údajně "velmi chlupatý a měl dlouhé drápy", se ztratil. Toto vyprávění ovšem bývá zpochybňováno jako nevěrohodné.

Klíčový triumf?

Úspěch tedy přinesla až Daviesova výprava v roce 2001. Současná svědectví biologů o jejích objevech znějí slibně. Primátolog David Chivers například říká: "Stále ještě doufáme, že získáme zřetelnou fotografii nebo najdeme mrtvolu, ovšem to, co přivezl Adam a jeho přátelé, jsou tvrdé důkazy. Přední světový odborník doktor Hans Brunner prozkoumal chlupy a ty jsou jiné, než jaké dosud známe. Také otisky stop, které jsem viděl, mají něco společného se stopami lidoopů, gibbonů ilidí, jsou ale odlišné."

Publikace objevu ve vědecké literatuře se podle Manchester News již připravuje. Sám Davies se teprve nedávno vrátil z Mongolska, kde hledal legendárního vražedného červa jménem olgoj-chorchoj. Do jaké míry svět Daviesovi uvěří, zůstává nezodpovězeno.

BBC nedávno o orang pendekovi odvysílala pořad, předložila známá fakta a pak se zeptala svých diváků na názor. Dvě třetiny předkládané důkazy přesvědčily, třetina nadále nevěří. Ale přes všechna pochybovačně zdvižená obočí lze tvrdit, že už dnes Daviesovy nálezy potvrzují, že himálajský yetti má na Sumatře příbuzného přinejmenším obdobných kvalit a věrohodnosti.