Vyplývá to z prohlášení CNN, které bylo zveřejněno v Pekingu. Televize tak reagovala na požadavek čínského ministerstva zahraničí na omluvu.

"CNN by chtěla objasnit, že nebylo úmyslem pana Caffertyho ani CNN urazit čínský lid, a omlouvá se všem, kdo tato slova pochopil jinak," citují světové agentury z dokumentu. "CNN je stanice, která vysílá zprávy v objektivní a vyvážené formě. Přesto jako součást našeho zpravodajství využíváme i komentátory, kteří předkládají přímočaré názory s cílem vyvolat debatu," dodává prohlášení CNN.

CNN dále poukazuje na to, že Cafferty již řadu let vyjadřuje kritické názory na mnoho vlád, včetně americké, a na její předáky.

Čína chtěla odvolání "zlovolných poznámek"

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang-jü v úterý komentář CNN odsoudila jako "šokující ďábelský útok" proti čínskému lidu. "Cafferty použil mikrofon k urážce Číny a čínského lidu, a závažně tak narušil zpravodajskou etiku," zdůraznila. "Výslovně požadujeme od CNN a Caffertyho, aby odvolali své zlovolné poznámky a omluvili se čínskému lidu," dodala.

Cafferty v pořadu vysílaném 9. dubna podle přepisu na stránkách CNN uvedl, že Spojené státy "nadále pokračují v dovozu čínského šuntu s barvami obsahujícími olovo a přiotráveného žrádla pro domácí zvířata. Tím (v Číně) vytváříme pracovní místa, kde lze platit dělníkům dolar měsíčně a produkovat levné krámy, které si posléze kupujeme ve Wal-Martu".

Čína se loni dostala do kritiky v mnoha zemích po řadě zjištění, že některé její výrobky neodpovídají zdravotním normám. Brání se tvrzením, že velká většina její produkce je zdravotně nezávadná a obviňuje západní média, že nedostatky nafukují. Letos začala Čína západní média cenzurovat kvůli informování o nepokojích v Tibetu a obviňuje je, že straní tibetským povstalcům a "démonizují" Čínu.