O případu informuje losangeleský magazín Advocate určený lesbičkám, gayům, bisexuálům a transgender lidem. Thomas Beatie se narodil jako žena, jenže celý život se prý cítil jako muž. Lékaři mu tedy schválili a doporučili přeměnu pohlaví. Ta však skončila pouze plastikou hrudníku a náhradní léčbou testosteronem, ale ke změně genitálií nedošlo.

Když se Thomas Beatie oženil, doufal, že s manželkou Nancy budou mít děti. Jenže ona je neplodná a po řadě vyšetření jí lékaři oznámili, že vlastního potomka nikdy mít nebude. Thomas se proto po deseti letech manželství rozhodl, že vysadí hormonální injekce, aby se mu vrátila perioda, a pokusí se otěhotnět.

S příběhem vyšel na světlo světa poté, co jeho rozhodnutí odsoudili zdravotníci, a kdy musí čelit diskriminaci úředníků. Beatieovi jsou však nadšení, těší se, že se jim 3. července narodí holčička, a věří, že jejich snaha za všechno to společenské nepochopení stojí.

„Jak se cítím jako těhotný muž? Neskutečně. Bez ohledu na tu skutečnost, že mi roste v břiše nový život, jsem spokojený s tím, že jsem muž. Pro Nancy jsem její manžel, který nosí naše dítě. Budu otcem své dcery a Nancy bude její matkou. Budeme rodina,“ cituje časopis Thomase Beatieho.

Věrohodnost článku britskému listu Daily Telegraph potvrdil editor magazínu Advocate Neal Broverman, který byl v kontaktu s Beatieho lékařem.