I kočka totiž podle chovatelů dokáže dělat doslova psí kusy, třeba aportovat klacek. A některá plemena koček se psům podobají nejen chováním, ale i vizáží.

"Podíl koček v domácnostech se oproti psům neustále zvyšuje. Péče o kočku je totiž méně náročná. Hlavně odpadá pravidelné venčení, což je při dnešní pracovní vytíženosti lidí velká výhoda," řekla na mezinárodní výstavě koček v pražském Kongresovém centru jedna z organizátorek přehlídky Lenka Venclíková.

Zatímco dříve byly v Česku nejvíce oblíbené perské dlouhosrsté kočky, tak nyní prý jejich popularita kvůli náročné péči o srst klesá. "Naopak roste zájem o krátkosrsté kočky, přičemž významnou roli hraje vzhled divoké kočky. Populární jsou speciální plemena, jako je například bengálská kočka, která je vyšlechtěna z divoké kočky. Má nádhernou barvu a kresbu," uvedla Venclíková.

Oblíbená jsou aktivnější plemena koček

Podle Venclíkové se zvyšuje také obliba koček devon rex a cornish rex, které byly vyšlechtěné v Británii. Tyto kočky jsou totiž velmi aktivní a inteligentní a díky svému smyslu pro humor dovedou být rozpustilé. "Někdy si člověk při pohledu na tyto kočky ale není jistý, jestli se dívá na kočku nebo malého psa," podotkla Venclíková.

V tuzemských chovech se zvyšuje také počet bezsrstých koček sfinx. "Jsou to velmi zajímavé a zvláštní kočky. Buď lidi okamžitě uchvátí, anebo naopak v nich vzbudí odpor. Střední cesta neexistuje," řekla Venclíková.

Kočky jsou podle Venclíkové obecně osobitější než psi. "Pes je schopen se naučit více veselých kousků než kočka a bude je na požádání předvádět. Kočka se je naučí také, ale bude je předvádět jenom když se jí bude chtít," popsala hlavní rozdíl v chování těchto domácích mazlíčků.

Kočky například zvládnout aportovat klacek stejně dobře jako psi. "Jednomu mému známému kočka přinese hozený klacek až na hruď. Spousta koček aportuje a dělá doslova psí kusy," uvedla. Hlavně orientální kočky jsou podle ní stejně společenské jako psi. "Kdo si tuto kočku pořídí, tak s trochou nadsázky už nikdy nepůjde sám ani na záchod," řekla s úsměvem Venclíková.