Z průzkumu je zřejmé, že zaměstnanci, kteří ve společnosti kolegů holdují umírněně alkoholu, vydělávají v průměru o 17 procent víc než zaměstnanci, kteří abstinují. Pohárek vína či sklenice piva vypité společně po práci pomáhají vytvářet mezi spolupracovníky atmosféru důvěry a kamarádství. Kromě toho to přispívá k soužití zaměstnanců s jejich nadřízenými, a to v uvolněné atmosféře, a k navázání svazků užitečných pro další kariéru v zaměstnání, tvrdí badatelský tým ze skotské Sterlingovy univerzity.

Lépe než abstinenti na tom jsou dokonce i velcí pijáci, tedy lidé, kteří zkonzumují za týden 12 litrů alkoholu (v případě žen devět litrů). Ti sice mají obvykle o šest procent nižší příjmy než jejich umírnění kolegové, ale stále ještě o pět procent více než spolupracovníci, kteří si po práci nikdy nezajdou s lidmi z práce do hospody na skleničku.

Lepší je pít umírněně než-li vůbec

Takové jsou závěry studie, která na objednávku vlády zahrnula 17 000 osob narozených v Británii po roce 1958. Jak říká profesor David Bell z výzkumného týmu, "studie ukazuje, že není dobré, když se alkohol vůbec nepije". Podle zjištění jeho týmu "se skutečně zdá, že lidé, kteří pijí umírněně, jsou lépe placeni. Mzdy začnou klesat v okamžiku, kdy člověk překračuje doporučení vlády, pokud jde o týdenní konzumaci alkoholu. Ale je třeba pít skutečně hodně, než se taková věc změní v problém," ujišťuje profesor Bell.