První vesmírnou svatbu, která se uskutečnila v neděli v noci středoevropského času, umožnily zákony státu Texas, které povolují sňatek, při němž jedna ze stran není fyzicky přítomna.

Velká vzdálenost, která je dělí, prý zatím novomanželům nijak nevadí - naopak odloučením jejich vztah sílí, svěřila se krátce po ceremonii šťastná nevěsta v klasických krémových svatebních šatech. "I když je Jurij tak daleko, cítím, že je vlastně blízko u mě, protože mezi námi je nebeské, duchovní spojení," prohlásila Dimitrijevová-Malenčenková.

Jen svatební cesta a líbánky musí počkat do konce října, kdy se Malenčenko vrátí z ISS na Zem a kdy se také má uskutečnit ještě "pozemská" a tradiční ortodoxní svatba v Rusku.

Ne všichni jsou ale z vesmírné svatby nadšení. Novomanželův otec Ivan se svěřil ruské televizní stanici Rossija, že jeho manželka Nina, s níž jako důchodce žije v ukrajinské vesnici, svatbu oplakala. "K čemu to je? Dělat ze svatby senzaci pro celý svět," štkala prý. Její druhý syn a novomanželův bratr ji ale uklidňoval, že Jurij teď bude skoro stejně slavný, jako jeho jmenovec Gagarin - zatímco Jurij Gagarin jako první vyletěl do vesmíru, Jurij Malenčenko jako první ve vesmíru strčil hlavu do chomoutu.